Audiometria tonalna

16.06.20

Warto wiedzieć, że pod samym pojęciem „badanie słuchu” kryje się tak naprawdę całe mnóstwo sposobów na jego diagnozę. Audiometria tonalna jest to badanie oceniające próg słyszenia co oznacza, że za jej pomocą możemy ocenić, od kiedy zaczynamy słyszeć dźwięki. 

Badanie polega na tym, że zakładamy pacjentowi słuchawki na uszy i podajemy dźwięki w możliwie jak najcichszym natężeniu. Pacjent słysząc dźwięk naciska przycisk. Taki zabieg powtarzamy trzy razy i w ten sposób mamy pewność, że to jest próg słyszenia pacjenta na danej częstotliwości. Protetyk słuchu zaznaczając odpowiednie pola na audiogramie tworzy krzywą powietrzną dla prawego i lewego ucha. Badane częstotliwości znajdują się w przedziale 125 Hz – 8000 Hz. Kolejnym etapem jest wykonanie badania drogą kostną za pomocą którego oceniamy, czy w uszach występują choroby lub jakieś zmiany patologiczne, mogące wpłynąć na pogorszenie słyszenia. W tym badaniu pomijamy ucho zewnętrzne i środkowe, dźwięki trafiają bezpośrednio do ucha wewnętrznego. Zasada badania jest dokładnie taka sama jak w przypadku badania drogą powietrzną, tutaj również naciskamy przycisk w momencie usłyszenia cichego dla pacjenta dźwięku. Jedyną różnicą jest założenie słuchawki kostnej zamiast na uszach to na wyrostku sutkowatym (za uchem), po to aby wibracje trafiły bezpośrednio do ucha wewnętrznego. Jak widać jest to proste i nieinwazyjne badanie. Warto się badać co roku, aby uzyskać informację o zmianach w słyszeniu na przestrzeni lat.

Ciekawostka: poproście kogoś z domowników, żeby stanął w odległości 4-6 metrów od Was i coś do Was wyszeptał. Jeśli zrozumiecie jakie to były słowa, znaczy że Wasz słuch jest w normie. Szepczący, uważajcie co mówicie. W kolejnych postach szerzej omówimy inne badania, które wykonujemy w naszym gabinecie.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl