Image

Budowa ucha

Narząd słuchu zbudowany jest z trzech części:

ucha zewnętrznego – jego zadaniem jest zbieranie dźwięków z otoczenia przez małżowinę uszną, następnie przekazywanie ich przewodem słuchowym do błony bębenkowej, która za pomocą drgań wzmacnia fale dźwiękowe.

ucha środkowego – odpowiada za wzmocnienie i przekazywanie fal akustycznych do ucha wewnętrznego. Fale akustyczne wprawiają w drgania błonę bębenkową, by następnie kosteczki słuchowe wzmocniły owe drgania trafiając do ucha wewnętrznego.

ucha wewnętrznego – odbywa się tu proces odbierania drgań akustycznych w ślimaku za pomocą komórek rzęsatych. Fale dźwiękowe zamieniane są na impulsy nerwowe, które poprzez nerw słuchowy trafiają do ośrodka słuchowego w korze mózgowej. Odbywa się w nim proces interpretacji i rozróżniania sygnału dźwiękowego.

Rodzaje i przyczyny niedosłuchu:

W klasyfikacji wyróżnia się cztery rodzaje ubytku słuchu. Podział ten został stworzony w oparciu o to, w której części występują zmiany chorobowe i jakie są tego przyczyny. Mając problem ze słuchem, warto znać ten podział i wiedzieć z czego wynika, ponieważ w zależności od rodzaju niedosłuchu podejmowane są różne działania i nie każda forma pomocy jest adekwatna.Niedosłuch przewodzeniowy:
O takim ubytku mówimy, gdy ucho zewnętrzne lub środkowe jest zniekształcone, bądź powstaje w nim stan patologiczny. Przyczynami mogą być:
- zablokowanie przewodu słuchowego np. woskowiną;
- uraz ucha zewnętrznego;
- deformacje genetyczne np. niewykształcona małżowina uszna;
- zapalenie ucha zewnętrznego czy środkowego;
- perforacja (uszkodzenie) błony bębenkowej.
Jest to stan, który można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie. Zazwyczaj nie wymaga aparatowania, choć oczywiście zdarzają się takie przypadki.

Niedosłuch odbiorczy o lokalizacji ślimakowej:
Najczęstszy ubytek słuchu, spowodowany uszkodzeniem komórek rzęsatych, przez co zaburzone jest przekształcenie drgań akustycznych na impulsy nerwowe. Przyczynami mogą być:
- czynniki genetyczne;
- pogłębiający się wraz z wiekiem ubytek słuchu;
- leki ototoksyczne;
- urazy głowy;
- częste przebywanie w hałasie;
- przewlekłe zapalenia uszu.
W tym przypadku w celu poprawy słyszenia niezbędne jest noszenie aparatów słuchowych, które mogą znacznie poprawić rozumienie mowy. Ten rodzaj niedosłuchu jest najczęstszy, ale dobrą wiadomością jest to, że noszenie aparatów słuchowych poprawia jakość słyszenia oraz spowalnia pogłębianie się niedosłuchu.

Niedosłuch odbiorczy o lokalizacji pozaślimakowej:
Niedosłuch związany z uszkodzeniem nerwu słuchowego. Możliwe przyczyny:
- Guz Kątowo – móżdżkowy (nerwiak nerwu VIII);
- Zapalenie nerwu VIII;
- Głęboki ubytek słuchu.
Najtrudniejszy, ze względu na to, że bardzo trudno dobrać odpowiednią formę pomocy. W tym przypadku również najlepszym rozwiązaniem jest aparat słuchowy. Nie przyniesie on jednak tak spektakularnych efektów jak w przypadku niedosłuchu odbiorczego o lokalizacji ślimakowej. Warto jednak się na nie zdecydować, ponieważ będą one stymulować nerw słuchowy i korę słuchową, co umożliwi poprawę zrozumienia mowy.

Niedosłuch mieszany:
Łączy ze sobą cechy niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego. Możliwe przyczyny:
- Otoskleroza;
- Resztki słuchowe.
W tym przypadku również najlepiej sprawdzą się aparaty słuchowe.

Jak klasyfikujemy stopnie ubytku słuchu?
Norma słuchu: 0-20 dB
Lekki ubytek słuchu: 21-40 dB
Średni ubytek słuchu: 41-70 dB
Znaczny ubytek słuchu: 71-90 dB
Głęboki ubytek słuchu: powyżej 90 dB
Image
Image

Higiena uszu

Poprawna i bezpieczna higiena uszu jest tak naprawdę prostsza niż nam się wydaje, mianowicie wystarczy myć uszy zwykłą wodą, bez dodatku detergentów. Założeniem produkowania się woskowiny jest nawilżanie, ochrona przed bakteriami, grzybami czy właśnie zbieranie nieczystości w przewodzie słuchowym i wyprowadzanie ich na zewnątrz do małżowiny usznej. W większości przypadków gdy nie produkuje nam się dużo woskowiny, wystarczy pod prysznicem, małym palcem wprowadzić trochę wody do uszu. Problem zaczyna się w momencie nadmiernego produkowania się woskowiny, przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Mogą to być: wiek, praca w miejscu dużego stężenia pyłu, problemy z suchą skórą. W takiej sytuacji, aby nie doszło do zatkania ucha przez czop woskowinowy, warto użyć produktów na bazie parafiny ciekłej lub oliwy z oliwek. Takie preparaty nie tylko pomogą usunąć woskowinę z uszu, ale również nawilżą skórę w przewodzie słuchowym. Zakupu preparatów rozpuszczających woskowinę można dokonać u nas w sklepie internetowym lub na miejscu, w gabinecie.
Nie warto natomiast używać patyczków higienicznych. Stosując patyczki możemy przebić błonę bębenkową. Ponadto podrażniamy naskórek w przewodzie słuchowym, co może spowodować zapalenie ucha. W momencie zalegania czopu woskowinowego, konieczne jest usunięcie go mechanicznie przez lekarza otolaryngologa.
Image

Badanie słuchu Warszawa

Otoskopia
Otoskopia jest niejako wstępem do pozostałych badań. Protetyk słuchu za pomocą otoskopu zagląda do uszu i ocenia stan fizjologiczny przewodów słuchowych i błony bębenkowej. Jest to niezbędny zabieg przed wykonaniem audiometrii tonalnej po to aby wyeliminować zafałszowanie wyniku badania np. czopem woskowinowym czy zmianami patologicznymi uszu.

Audiometria tonalna
Audiometria tonalna jest to badanie oceniające próg słyszenia, czyli określamy, od kiedy zaczynamy słyszeć dźwięki. Badanie polega na tym, że zakładamy pacjentowi słuchawki na uszy i podajemy dźwięki w możliwie jak najcichszym natężeniu. Pacjent słysząc dźwięk naciska przycisk. Taki zabieg powtarzamy trzy razy i w ten sposób mamy pewność, że jest to próg słyszenia pacjenta na danej częstotliwości. W trakcie badania protetyk słuchu tworzy wykres, który jest wynikiem badania, a następnie omawianym z Pacjentem. Badane częstotliwości znajdują się w przedziale 125 Hz – 8000 Hz.
Kolejnym etapem jest wykonanie badania drogą kostną, za pomocą którego oceniamy, czy w uszach występują choroby lub jakieś zmiany patologiczne mogące wpłynąć na pogorszenie słyszenia. W tym badaniu pomijamy ucho zewnętrzne i środkowe, dźwięki trafiają bezpośrednio do ucha wewnętrznego. Zasada badania jest dokładnie taka sama, jak w przypadku badania drogą powietrzną. Tutaj również naciskamy przycisk w momencie usłyszenia cichego dla pacjenta dźwięku. Jedyną różnicą jest założenie słuchawki kostnej zamiast na uszach to na wyrostku sutkowatym (za uchem) po to, aby wibracje trafiły bezpośrednio do ucha wewnętrznego. Jak widać jest to proste i nieinwazyjne badanie. Warto się badać co roku, aby uzyskać informację o zmianach w słyszeniu na przestrzeni lat.

Audiometrie tonalną wykonujemy osobom powyżej 6 roku życia.

Audiometria mowy (test na zrozumienie mowy)
Jeżeli mają Państwo wrażenie, że słyszą słowa, ale nie rozumieją mowy, skutecznym sposobem dowiedzenia się dlaczego tak jest, będzie wykonanie testu na zrozumienie mowy w naszym gabinecie. Jest to bardzo dobre narzędzie ocenienia stanu fizjologicznego nie tylko ucha wewnętrznego, ale również ośrodka odpowiadającego za przetwarzanie sygnałów – czyli kory mózgowej. W korze mózgowej odbywa się cały proces rozumienia mowy. Badanie polega na powtarzaniu podobnie brzmiących wyrazów przez pacjenta. Protetyk słuchu zaznacza na audiogramie procent uzyskanych prawidłowych odpowiedzi.
Wszystkie wyniki badań po ich wykonaniu są omawiane przez protetyka słuchu. Specjalista doradzi, co będzie najlepsze dla pacjenta z danym wynikiem badania. 

Zapraszamy do zapisania się na bezpłatny pakiet badań słuchu (otoskopia, audiometria tonalna, audiometria mowy) pod numerem telefonu 517 224 111 lub e-mail: biuro@akademiaslyszenia.pl
Image

Terapia szumów usznych

Około 10-15% osób na świecie cierpi na szumy uszne. W większości przypadków możemy ten problem stłumić lub wyleczyć. Niestety 1-2 % procent społeczeństwa uznało szumy za tak dokuczliwe, że zakłócają życie codzienne, powodują poddenerwowanie, a nawet depresje. Niestety na tę chwilę nie ma skutecznego lekarstwa na szumy, natomiast są sposoby na to aby takie szumy nie przeszkadzały w życiu codziennym lub możemy je na tyle wyciszyć, że przestaniemy zwracać na nie uwagę.

• Jednym ze sposobów na poradzenie sobie z szumami usznymi jest odstresowanie się. Stres potęguje wrażenie piszczenia w głowie, dlatego warto wieczorem dla relaksu puścić sobie po cichu muzykę lub dostępne na platformach internetowych szum fal czy suszarki. W ten sposób skupimy się na słyszanych dźwiękach i nie będziemy zwracać uwagi na szumy własne.

• Przychodzi tutaj z pomocą również farmakologia, są dostępne leki rozrzedzające krew i poprawiające przepływ krwi w uchu wewnętrznym. Skuteczność takich leków jest bardzo różna, ale zawsze należy skonsultować się z lekarzem zanim zaczną Państwo dawkować leki.

• Najskuteczniejszym sposobem na poradzenie sobie z szumami usznymi jest tzw. habituacja - czyli proces w którym nosząc aparaty słuchowe wyposażone w generator szumów usznych podajemy szum o podobnym brzmieniu trochę ciszej niż szum, który słyszymy w uszach. Habituacja oznacza przyzwyczajanie się do tego szumu, tak jak mieszkamy np. przy ruchliwej ulicy i przyzwyczailiśmy się do dźwięków jeżdżących samochodów i nie zwracamy na nie uwagi. Jest to proces długotrwały, ale skuteczny, pomaga w około 80% przypadków.

• Noszenie aparatów słuchowych powoduje poprawę słyszenia otaczających nas dźwięków, dzięki temu nie zwracamy uwagi na szumy własne. W większości przypadków samo noszenie aparatów słuchowych jest już skutecznym sposobem na poradzenie sobie z dokuczliwym piszczeniem/szumieniem w głowie.

Jeżeli chcieliby Państwo wypróbować w praktyce terapie szumów usznych zapraszamy do zapisów pod numerem: 517 224 111 lub e-mail: biuro@akademiaslyszenia.pl. Dokonamy wszelkich starań, aby zniwelować skutki szumów usznych i tym samym poprawić jakość życia naszych pacjentów.
Image
Słuch należy do jednego z najważniejszych zmysłów u człowieka. Warto wykonywać kontrolne badanie słuchu, bowiem wraz z upływem lat może dochodzić do jego znacznego pogorszenia. Badanie słuchu w Warszawie przeprowadzić można z pomocą firmy Akademia Słyszenia - Aparaty Słuchowe. Warto korzystać z takich możliwości, gdyż w wielu przypadkach pogorszenie słuchu z konkretnych przyczyn, jest możliwe do odwrócenia. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której nie będzie można podjąć stosownego leczenia, wówczas rozwiązaniem może okazać się zastosowanie aparatu słuchowego, który stanowi niezwykle popularne i skuteczne na rynku urządzenie.

Profesjonalne badanie słuchu w Warszawie


Profesjonalnie przeprowadzone badanie słuchu pozwala w sposób jednoznaczny określić, czy mamy do czynienia z ubytkiem słuchu. Najczęściej rozpoczyna się ono od przeprowadzenia badania otoskopowego, w którego trakcie wykorzystuje się specjalne urządzenie, zwane otoskopem. Daje to możliwość szczegółowego skontrolowania ucha środkowego i przewodu słuchowego zewnętrznego.

Ocena progu słyszenia możliwa jest dzięki wykorzystaniu audiometrii tonalnej. Pacjentowi zakłada się specjalne słuchawki, a następnie emituje dźwięki o jak najcichszym natężeniu. Jego zadaniem jest naciśnięcie przycisku w momencie, kiedy usłyszy dźwięk w słuchawkach. Protetyk słuchu może dzięki temu stworzyć wykres, będący jednocześnie wynikiem badania.

Regularne badania w placówkach wyposażonych w zaawansowany technologicznie sprzęt oraz posiadających personel o wysokich kompetencjach, stanowią najlepszą drogę do utrzymania przez całe życie swojego słuchu w jak najlepszej kondycji. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług firmy Akademia Słyszenia - Aparaty Słuchowe.