Jak uzyskać dofinansowanie NFZ?

Jak uzyskać dofinansowanie NFZ?

Dla wielu pacjentów zorganizowanie dofinansowania do zakupu aparatów słuchowych może wydawać się skomplikowane. Dziś słów kilka o tym, jak uzyskać dofinansowanie z NFZ na aparaty słuchowe, wkładki douszne lub system FM. To wcale nie jest takie trudne!

Podczas wizyty w naszym gabinecie wykonujemy diagnostykę słuchu. Otrzymują Państwo od nas wynik badania, który pozwoli lekarzowi laryngologowi wystawić zlecenie na dofinansowanie do aparatów słuchowych. W wymaganiach Narodowego Funduszu Zdrowia jest zapis mówiący o tym, że aby ubiegać się o refundację ubytek słuchu musi przekraczać 40 dB u osób dorosłych. W przypadku osób do 26 roku życia - 30 dB.

Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza laryngologa – lekarz wystawia wniosek do NFZ o konieczności noszenia aparatów słuchowych na podstawie wyniku badania.  Do specjalisty wymagane jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Jeżeli chcemy skorzystać z wizyty prywatnej, nie potrzebujemy takiego skierowania. W okresie pandemii wiele takich wizyt odbywa się zdalnie w formie teleporady.

Potwierdzenie wniosku – jeśli lekarz ma dostęp do systemu informatycznego NFZ może zrobić to podczas wizyty, a jeśli nie wniosek należy przesłać internetowo lub pocztą tradycyjną do oddziału NFZ. Można także udać się tam osobiście. W efekcie pacjent otrzyma numer zlecenia uprawniający do dofinansowania.

Z numerem zlecenia należy udać się do protetyka słuchu, który dobierze odpowiednie aparaty i dopełni formalności. Cały proces jest znacznie prostszy niż mogłoby się wydawać.

Warto korzystać z dofinansowań w końcu płacimy podatki 😉

Sprawdź wysokość refundacji:

https://akademiaslyszenia.pl/index.php/dofinansowania