Wzmacniacz słuchu - może uszkodzić słuch!

23.11.20

Kilka dni temu do naszego gabinetu przyszła Pani ze wzmacniaczem słuchu, poszukując pomocy w ustawieniu tego urządzenia. Takie sytuacje zdarzają się dość często, ponieważ większość ludzi nie zna różnicy między aparatem słuchowym a wzmacniaczem słuchu. Ta sytuacja zainspirowała nas do tego, żeby napisać o tym szerzej i przybliżyć nieco ten temat.

  Zasadniczą różnicą między aparatami a wzmacniaczami jest to, że tych drugich nie da się ustawić indywidualnie do potrzeb pacjenta. Jedyną możliwość jaką daje wzmacniacz słuchu jest regulacja głośności. Jest to niestety bardzo niebezpieczne, ponieważ powoduje to wzmocnienie wszystkich dźwięków np. głośniej słyszymy przejeżdżającą karetkę na sygnale, zdecydowanie ponad nasze potrzeby. Niesie to za sobą ryzyko jeszcze większego uszkodzenia słuchu. Aparat natomiast możemy ustawić indywidualnie do potrzeb konkretnej osoby – tam gdzie potrzebne jest wzmocnienie aparat odpowiednio to reguluje, a tam gdzie np. dobrze słyszymy, aparat nie wzmacnia dźwięku. Dzięki temu dźwięki brzmią naturalnie oraz zdecydowanie poprawia się zrozumienie mowy.

  Kolejną kwestią są układy, które redukują sprzężenia zwrotne, pogłos i hałas. Wzmacniacze takowych nie posiadają, dlatego też bardzo często zamiast słyszeć to, na czym nam zależy, na pierwszy plan wysuwają się różnego rodzaju szumy i ogólny hałas, co ponownie prowadzi do ryzyka uszkodzenia słuchu. Aparaty natomiast odpowiednio wzmacniają częstotliwości odpowiadające za rozumienie mowy, przy tym redukując szum i hałas.

  Warto też wiedzieć o tym, że każdy z nas ma nieco inny kształt przewodu słuchowego, nawet prawe i lewe ucho tej samej osoby często się między sobą różnią. W związku z tym wkładka w aparacie słuchowym jest indywidualnie dopasowana do ucha pacjenta. Wzmacniacze słuchu są uniwersalne i teoretycznie dla każdego. W praktyce, przy długotrwałym użytkowaniu powodują dyskomfort, ból, sprzęgają (czyt. piszczą), nierzadkie są też takie przypadki, że wypadają z ucha. Niech będzie to przestrogą dla wszystkich, którzy szukają taniego rozwiązania, które najczęściej ląduje w szufladzie, a przy długotrwałym użytkowaniu może uszkodzić słuch.

Ceny profesjonalnych aparatów słuchowych zaczynają się już od 1000 zł, a daje nam to możliwość indywidualnego dopasowania do ubytku słuchu i potrzeb Pacjenta.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie newslettera

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl